13 Ağustos 2012 Pazartesi

Bir Resme Aşık Olmak: SEVMEK ZAMANI

      Fazla film izlediğini düşünen ben, bu filmi bu kadar geç izlediğim için artık öyle düşünmüyorum. Siyah-beyaz filmleri her zaman çok sevmişimdir. Kabarık saçlı masum kadınlar, her daim yakışıklı ve mert erkekler, duru aşklar ve tüketilmemiş hayatlar olduğu için içlerinde. İşte Sevmek Zamanı da böyle bir film. 
 Film 1965 yılında Metin Erksan tarafından çekilmiş ancak sinemalarda yer alamamıştır. Başrollerini Müşfik Kenter ve Sema Özcan paylaşmıştır. Filmde çalışmaya geldiği evin duvarında gördüğü Meral'in resmine aşık olan Halil ve resmin sahibi Meral'in hikayesi anlatılmaktadır. İnsan bir resme nasıl aşık olabilir? diye soruyorsunuz izlerken ve aşkına karşılık veren Meral'i neden istemediğini anlayamıyorsunuz önce ama Halil'in cevabı hiç unutamayacağım sözlerden biri oluveriyor..
Halil: “Sana ait bir mesele değil bu. Resminle benim aramdaki bir durum, seni ilgilendirmez. Ben senin resmine aşığım.”
Meral: “İyi ama aşık olduğun resim, benim resmim. İşte ben de buradayım. Söyleyeceklerini dinlemeye geldim.”
Halil: “Resmin sen değilsin ki, resmin benim dünyama ait bir şey. Ben seni değil, resmini tanıyorum. Belki sen benim bütün güzel düşüncelerimi yıkarsın.
Meral: “Bu davranışların bir korkudan ileri geliyor."

Halil: “Evet bir korkudan ileri geliyor. Bu korku, sevdiğim şeye ebediyen sahip olabilmek için çekilen bir korku.”
 Film derin bir aşka dair konusu, harika müzikleri ve sonbaharın en hüzünlü hallerini sergilediği mekanlarıyla izlemeye en değer filmlerden biri. Benim gibi geçmişin siyah-beyaz havasına aşıksanız ve gerçek aşka hala inanıyorsanız bu film tam sizi için. Şimdiden iyi seyirler...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder